Słuchanie po szwedzku – lekcja do pobrania

klartext sveriges radio

Słuch jest jednym ze zmysłów, którym chłoniemy język. Nie sposób nauczyć się języka szwedzkiego niesłuchając jak mówią Szwedzi. Często używamy stwierdzenia, że z językiem trzeba się “osłuchać” czyli słuchać go na tyle dużo, żeby usłyszeć jego melodię i potem probować ją naśladować.

Czego jednak słuchać na początku naszej drogi w nauce języka szwedzkiego? Włączając zwykłe wiadomości w szwedzkim radiu czy oglądając szwedzką telewizję, szybko możemy nabawić się zniechęcenia. No bo słucham i nie rozumiem! Zaraz po tym pojawia się niebezpieczna myśl, że “NIGDY nie zrozumiem”, co jest oczywiście nieprawdą. Warto dobrać to, czego słuchamy do poziomu językowego, na którym się znajdujemy.

Szwedzi wymyślili coś absolutnie fantastycznego dla osób uczących się języka szwedzkiego. Jest to “Klartext” czyli wiadomości w łatwiejszym języku szwedzkim. Klartext jest dostępny online przez aplikację Sveriges Radio, albo przez stronę internetową – wystarczy, że kilinkesz tu.

Pierwszy raz zetknęłam się z Klartext na zajęciach z praktycznego szwedzkiego na filologii szwedzkiej na UJ. Potem towarzyszył mi przez dobry rok. Nigdy nie zapomnę też odcinka, w którym opowiadano o nowej ustawie antyterrorystycznej, która miała umożliwiać szwedzkim służbom monitorowanie rozmów obywateli. Pojawił się tam fragment:

“Dzięki ustawie policja będzie mogła wyłapać np. taką rozmowę:

(ton głosu wskazujący jednoznacznie na złoczyńcę): Hej! Det är jag! Bomben är nu klar. “

Cześć! To ja. Bomba jest już gotowa.

Ja wiem, że sobie tu trochę podśmiechuję, ale chcę wam jednocześnie pokazać w jak bardzo przystępny sposób “Klartext” mówi o dość skomplikowanych kwestiach. Dzięki temu łatwo czuć satysfkację: “Ha! Rozumiem!”

Tą stronę internetową stworzyłam między innymi z myślą tworzenia darmowych materiałów do nauki języka szwedzkiego. Teraz chciałabym dać Wam szansę spróbowania, jak Wam idzie rozumienie szwedzkiego ze słuchu na przykładzie jednego z programów Klartext. Poniżej możecie pobrać darmową lekcję języka szwedzkiego razem z odpowiedziami do ćwiczeń:

Lekcja

Odpowiedzi

Subskrybenci mojego newslettera dostają taką darmową lekcję szwedzkiego jako pierwsi na swoje skrzynki mailowe w każdy poniedziałek. Jeżeli masz ochotę dołączyć do tego grona kliknij tutaj.

Jeżeli natomiast samodzielna nauka języka szwedzkiego sprawia Ci trudność i chciałbyś, żeby ktoś przeprowadził Cię przez trudne początki i pomógł zbudować podstawy w języku szwedzkim, zapraszam Cię do zakupu mojego kursu “Szwedzki – początki”. Kursanci twierdzą, że warto:)