Kwadrans z językiem szwedzkim

Czy 15 minut to czas? Czy dysponując tylko tą krótką chwilą dziennie można uczyć się języka obcego? Czy, żeby nauczyć się języka szwedzkiego musisz poświęcać kilka godzin dziennie? Teoretycznie im więcej czasu poświęcamy nauce języka tym szybciej się go uczymy, ale nie zawsze więcej znaczy lepiej. Ważne, żeby języka obcego uczyć się świadomie i efektywnie. Można przez godzinę słuchać szwedzkiego radia, biegając na bieżni i nie nauczyć się nic, bo nasze myśli odpłyną w stronę zachodzącego słońca, a można poświęcić 15 minut w pełnym skupieniu i wchłonąć wyrażenia, które zostaną z nami na zawsze. Dzisiaj chciałabym Ci pokazać jak dużo wiedzy i fajnych zwrotów można wycisnąć z dwóch zdań szwedzkiego tekstu. Zapraszam Cię na kwadrans ze szwedzkim!

Wiesz po czym można poznać nauczyciela języka? Odwiedza swoją koleżankę w Sztokholmie, ze sterty makulatury wygrzebuje darmową gazetkę wysyłaną przez spółdzielnię i pyta się czy może ją sobie zabrać. Po czym chowa ją jak największy skarb do plecaka zanim zdziwiona koleżanka zmieni zdanie:) To właśnie z tej gazetki pochodzi zdjęcie i dwa zdania, które zaraz sobie omówimy:

szwedzki online
hämtad: Din bostadsrätt nr 3/2019

Ten tekst to nic innego jak reklama drzwi wejściowych, ale ile tu skarbów znajdziemy:

Låt dig inte luras av ….. – nie daj się oszukać

ser ut som ……. – wygląda jak

en lägenhetsdörr – zauważ, że drzwi po szwedzku mają liczbę pojedynczą

tål – wytrzymuje, daje radę – czasownik o bardzo nietypowej odmianie, dzięki temu łatwo go zapamiętać, att tåla – bezokolicznik, tål – forma osobowa. Wiesz jak jest cierpliwość po szwedzku?

både ………. och – zarówno …………jak………………..

inbrottstjuvar – włamywacze, typowe szwedzkie złożenie składające się ze słów “ett inbrott” – włamanie i “en tjuv” – złodziej = en inbrott-s-tjuv (zwróć uwagę, że rzeczownik przyjmuje rodzajnik ostatniego członu złożenia)

Spróbujesz przetłumaczyć na szwedzki taki dialog?

Dajcie znać czy taki kwadrans ze szwedzkim jest dla Was wartościowy i czy macie ochotę na więcej takich darmowych materiałów do nauki języka szwedzkiego.