O czasie po szwedzku + fiszki do pobrania

szwedzki online

W zeszłym tygodniu słuchałam bardzo fajnego podcastu Lysande Lagom “Den svenska synen på tid”, czyli o szwedzkim podejściu do czasu. Pomyślałam sobie, że temat jest na tyle ciekawy i bogaty w fajne wyrażenia, że warto o nim napisać post.

Szwedzi uchodzą za naród niezwykle punktualny, co w mojej pracy przewodnika miało ogromne zalety. Powiedziałam przerwa do 13.00, i już za dwie cała grupa stała przy busie. Koledzy i koleżanki oprowadzający w języku hiszpańskim patrzyli z zazdrością, żadne tam mañanaattityden, 13.00 to 13.00, a dla większości Szwedów “att passa tiden” (pilnowanie czasu/ bycie punktualnym) czy “att komma i tid” (przychodzenie na czas) to element narodowej tożsamości. Chociaż zdarzają się oczywiście czarne owce, nazwywane pobłażliwie “tidsoptimister”, czyli osoby ze zbyt optymistycznym podejściem do czasu, które często skutkuje tym, że “man kommer för sent” (człowiek się spóźnia), chyba, że zorientuje się za wczasu, że “Klockan är mycket!” (Jest już późno!) i popędzi z usprawiedliwieniem na ustach “Förlåt, jag har ont om tid” (Przepraszam, mam mało czasu/spieszy mi się!) i nic w tym dziwnego, wszyscy wiemy, że “tiden går fort” (czas szybko płynie), zwłaszcza, kiedy robimy coś przyjemnego.

szwedzkie czasy

Powyższe szwedzkie wyrażenia ujęłam w fiszki. Polecam wyciąć i na drugiej stronie zapisać własne przykłady zdań z użyciem tych wyrażeń i koniecznie na jakiś czas się z nimi zaprzyjaźnić. Fiszki w wersji do druku pobierzesz tutaj.

P.S. “boka tid” oznacza zarezerwować termin np.hos frisören czyli u fryzjera.

Chcesz uczyć się szwedzkiego ze mną? Zapisz się na newsletter i pobierz za darmo pierwszą lekcję kursu.

kurs szwedzkiego